Certyfikowane kawy ekologiczne

Logo BIO - uprawy ekologiczneWszystkie kawy z tej kategorii posiadają unijny certyfikat żywności ekologicznej, które my – jako certyfikowany uczestnik łańcucha żywności ekologicznej – możemy dla Was legalnie wypalać i konfekcjonować.

Certyfikat żywności organicznej daje przede wszystkim gwarancję, że na każdym etapie ziarna są separowane od kaw uprawianych konwencjonalnie (bez certyfikatu), a plantacja nie używa do swoich upraw pestycydów, herbicydów ani innych środków ochrony roślin, które nie są dopuszczone w uprawie ekologicznej.

Ekologiczne uprawy kawy, potwierdzone certyfikatem, sprzyjają środowisku naturalnemu – dzięki temu, że rolnicy nie mogą używać nawozów sztucznych ani żadnych pestycydów, cała fauna i flora powiązania z plantacją nie jest zagrożona. Rolnicy są de facto zmuszeni do używania wyłącznie naturalnych metod kultywacji upraw – stosowania odpowiednich międzyplonów, sadzenia drzew dających cień, doprowadzania czystej wody naturalnymi metodami (irygacyjnymi) – takie działania nie dewastują środowiska naturalnego.

Czym jest kawa ekologiczna?

Największą różnicą między uprawą ekologiczną, a konwencjonalną jest absolutny zakaz stosowania pestycydów, sztucznych nawozów czy jakiegokolwiek innego wpływania na rośliny metodami, które nie są w 100% naturalne. Czyli jakie? Za przykład niech posłużą szkodniki i pasożyty – w rolnictwie konwencjonalnym walczy się z nimi opryskami chemicznymi. Na plantacjach ekologicznych rolnicy muszą z nimi walczyć np. poprzez sadzenie roślin, które odstraszają dane gatunki, regulację nasłonecznienia / wilgotności gleby lub budowę fizycznych zapór w glebie lub nad nią, które nie dopuszczą szkodników do kawowców.

Innym przykładem jest szybkość dojrzewania owoców kawowca – na przemysłowych plantacjach, za pomocą nawozów zmusza się krzewy do owocowania w określonym czasie, aby kombajny – kiedy przychodzi technologiczny termin zbioru – zebrały jak najwięcej dojrzałych owoców. Na organicznych plantacjach rolnicy nie mogą tego robić, przez co zbiór (najczęściej ręczny) jest realizowany wieloetapowo, ponieważ plantatorzy mogą zebrać tylko dojrzałe owoce, pozostawiając na krzewach pozostałe, które zbiorą np. za 2 tygodnie.

Ile kosztuje kawa ekologiczna?

Cena certyfikowanych ziaren organicznych w segmencie specialty nie odbiega mocno od „tradycyjnych” odpowiedników. Jeśli myślimy o specialty, cena jest najczęściej uwarunkowana wielkością zbioru, reputacją farmy i oczywiście oceną ziaren przez Q-Grader’ów, a certyfikat EKO jest często wartością dodaną.

Inaczej sprawa wygląda w segmencie tzw. commodities, czyli kawie przemysłowej. Tutaj różnice cenowe są mocno zauważalne (niekiedy +100%), co wynika wprost z wielkości plonów – jeżeli rolnicy nie mogą wpływać sztucznie na wydajność kawowców, plon z hektara jest dużo niższy, więc i cena automatycznie idzie do góry. Dodatkowo, nie mając do dyspozycji pestycydów, rolnicy dużo częściej zmagają się ze szkodnikami i chorobami krzewów, co dodatkowo ogranicza wielkość plonów i winduje cenę.

Czy kawa BIO naprawdę jest BIO?

Tak, bez dwóch zdań. Certyfikat zielonego liścia daje gwarancję zarówno w zakresie uprawy, jak i całego łańcucha dostaw. Kupując kawę z EKO certyfikatem unijnego liścia masz gwarancję ziarna pozyskanego w 100% naturalnie, które od plantacji, aż po palarnię nie miało do czynienia z ludźmi, którzy nie uczestniczą w łańcuchu certyfikacji.

Czy kawa bez certyfikatu może być BIO?

Może, szczególnie w przypadku małych farm z Afryki lub Ameryki Środkowej, gdzie albo nie ma konieczności jakiegokolwiek wpływania na kawowce (dzięki tzw. terroir) albo rolników zwyczajnie nie stać na rolniczą chemię, o płaceniu za coroczne EKO-audyty nie wspominając. Jednak taka kawa nie może być oferowana jako kawa z upraw ekologicznych.