Przygotowywanie ziaren kawy na plantacji

Po dojrzeniu owoców kawowca należy je zebrać i odpowiednio przygotować nim będą nadawały się do zaparzenia kawy. Powszechnie stosuje się przy tym 2 metody: na sucho i na mokro. Wyjaśnimy tu na czym one polegają.

przygotowywanie-kawyKiedy owoce kawowca dojrzeją nie pozostaje nic innego, jak tylko je zebrać. Dokonuje się tego za pomocą dwóch metod: picking i stripping. Pierwsza z nich polega na ręcznym zbieraniu najbardziej dojrzałych owoców. Czynność tę powtarza się co kilka tygodni, za każdym razem wybierając tylko dojrzałe owoce. Druga metoda polega na poczekaniu do momentu, kiedy większość owoców kawowca będzie dojrzała, a następnie zebraniu ich poprzez potrząsanie gałązkami krzewu i strząsaniu do pojemnika.

Po zebraniu owoców kawowca przystępuje się do ich obróbki polegającej na wydobyciu ich pestek (czyli ziaren kawy) i odpowiednim przygotowaniu ich do wysyłki. Dokonuje się tego za pomocą dwóch metod:

NA SUCHO

Jest to pierwotna metoda obróbki owoców kawowca. Polega ona na równomiernym ich ułożeniu na matach w dobrze nasłonecznionym miejscu i pozostawieniu ich na 2-3 tygodnie. Co jakiś czas miesza i obraca się owoce, aby schły równomiernie i nie zaczęły fermentować od dołu. Kiedy owoce są już dość zeschnięte, łupiny oddziela się od ziaren. Dawniej robotnicy czynili to ręcznie, dzisiaj używa się do tego maszyn, które oddzielają zeschnięty miąższ i błonę pergaminową od ziaren. Metoda „na sucho” bywa nazywana też „wschodnioindyjska”, ponieważ była (i nadal jest) używana w krajach o suchym klimacie i niskiej wilgotności powietrza.

NA MOKRO

Druga metoda zajmuje mniej czasu, ale jest za to droższa. Polega ona na wrzuceniu świeżo zebranych owoców kawowca do specjalnej maszyny, w której obracające się bębny zgniatają owoce pozostawiając znajdujące się w nich ziarna, które z kolei są wypłukiwane strumieniem wody pod dużym ciśnieniem. Później ziarna poddaje się jeszcze kilkudniowemu procesowi fermentacji, a następnie oczyszcza z resztek błony i suszy.

Po takiej obróbce, surowe ziarna kawy mogą leżeć w magazynach nawet przez 2 lata, nim będą wysyłane do importerów bądź producentów kawy. Nasza firma otrzymuje takie właśnie surowe, zielone ziarna, które następnie przygotowujemy dla Państwa.