Rodzaje mielenia kawy – jak prawidłowo zmielić kawę?

Ostatnią czynnością przed zaparzeniem kawy jest jej zmielenie. Jego stopień najlepiej dobrać do sposobu przyrządzania kawy (np. do ekspresów potrzeba kawy drobno zmielonej), jednak warto pamiętać o tym, że kawa świeżo zmielona przed zaparzeniem smakuje o stokroć lepiej i jest to zdecydowanie najważniejszy czynnik – obok jakości ziaren – decydujący i smaku tego, co mamy w filiżance.

Generalna zasada dotycząca mielenia kawy jest następująca – im kawa jest dłużej zaparzana, tym grubszy powinien być stopień zmielenia.

Czyli im dłużej kawa obcuje z gorącą wodą, tym grubsze powinny być jej drobiny. Do espresso, które zaparza się krótko, kawa powinna być zatem zmielona drobno (grubość drobin ok. 0,2 mm), a do kawy zaparzanej w dzbanku, prasce francuskiej czy maceracji (cold brew) – grubo.

rodzaje-mielenia-kawy

Jeśli nie masz młynka (a może chcesz go kupić?) lub po prostu nie lubisz mielić kawy – nie ma problemu, możemy bezpłatnie zmielić kawę dla Ciebie (przy zakupie dowolnej kawy możesz wybrać stopień jej zmielenia), jednak niezmiennie zachęcamy do mielenia kawy we własnym zakresie tuż przed zaparzeniem.
 

Jak mielić kawę do ekspresu, dripa, parzenia tureckiego?

Poniższe zestawienie pokazuje prawidłowe poziomy mielenia dla poszczególnych zastosowań:
 

Dżezwa - parzenie tureckie

Mielenie bardzo drobne

Czyli klasyczne, długotrwałe parzenie tureckie, np. w dżezwie (ale nie w szklance). Drobiny kawy przypominają mąkę.

Mielenie do ekspresów ciśnieniowych

Mielenie drobne

Do espresso / ekspresów ciśnieniowych (kolbowych oraz automatów, jeśli chcesz użyć kawy „spoza” wbudowanego młynka).

Mielenie kawy do aeropresu

Mielenie średnio-drobne

Teoretycznie najlepsze do Aeropress’u i urządzeń działających jak on. Także dla lepszych kawiarek.

Mielenie średnie - do metod przelewowych

Mielenie średnie

Uniwersalny poziom mielenia, najlepszy dla kawiarek oraz wszystkich metod przelewowych (filtry).

Mielenie grube - do frenchpressów

Mielenie grube

Najlepsze do wszystkich zaparzaczy typu French-Press.

 

Jakie są konsekwencje używania złego poziomu mielenia?

W kilku prostych słowach o tym, dlaczego używanie ziaren nieprawidłowo zmielonych spowoduje, że kawa po prostu Ci nie wyjdzie:
 

Sposób parzenia / poziom mielenia Mielenie
ZA DROBNE
Mielenie
ZA GRUBE
Dżezwa / parzenie tureckie Nie da się (serio) Można, ale wyjdzie zupełnie coś innego niż chcesz w tym parzeniu osiagnąć (brak gęstości, wyczuwalna kwasowość)
Ekspres ciśnieniowy Kawy będzie mniej niż powinno być, w smaku będzie ciężka, smolista i słona. Ekspres może w ogóle nie wydać kawy, a w ekstremalnym przypadku (jeśli jest niskobudżetowy lub mocno zakamieniony) pompa może się uszkodzić (lub wybuchnąć) Kawa będzie lurowata i dużo bardziej kwasowa niż powinna być, a z kolby / mechanizmu zaparzającego wyskoczy błoto zamiast ciastka
Kawiarka Kawa nie zaparzy się w całości, para wodna odnajdzie ścieżki w koszyczku z kawą i napar wyjdzie zniekształcony zarówno goryczą, jak i kwasowością. No i kawiarka może wybuchnąć, jeśli zaworek bezpieczeństwa będzie uszkodzony lub zakamieniony. Kawa będzie lurowata i kwasowa, zaparzając się o wiele za szybko
Aeropress Bałagan wokół gwarantowany (i to pewnie nie będzie jedyna strata) Nie będzie dramatu, kawa lżejsza i na pewno łatwiej przyrządzalna, ale body to będzie co najwyżej na siłowni.
Przelewy / filtry Dłuższe i wolniejsze parzenie = za długa ekstrakcja = przeparzona kawa = mnóstwo niepotrzebnej goryczy Za szybkie parzenie = niepełna ekstrakcja = kwas, drzewo i trochę kawy w posmaku
Kubek / szklanka Drobiny kawy nie opadną na dno, przez co będą towarzyszyć Ci przez cały czas, a kawa będzie mocno goryczkowa Wiele się nie stanie, kawa będzie mniej intensywna, a drobiny kawy łatwiej opadną na dno

 

Jakie poziomy mielenia możesz wybrać w Single Origin?

Poniżej przedstawiamy rodzaje mielenia oferowane przez naszą palarnię – jeśli potrzebujesz innego poziomu mielenia, napisz nam to w komentarzu do zamówienia (ale nie obiecujemy, że będziemy w stanie spełnić takie życzenie).

  • Espresso – do zaparzania w ekspresach ciśnieniowych (300μm)
  • Kawiarka / kubek – wciąż dość drobno, niektórzy mielą w ten sposób nawet do kolby przy mocniejszych wypałach (400μm)
  • Aeropress – standard dla tego typu urządzeń (600μm)
  • Przelewy – według nas optymalny, uniwersalny poziom dla wszelakich filtrów – czyli chemex, drip, itp. (900μm)
  • French press – do zaparzaczy typu „praska”, gdzie po zaparzeniu ściągamy fusy tłoczkiem w dół (1100μm)
  • Cold brew – poziom dedykowany maceracji kawy, czyli parzeniu na zimno (1300μm)

 

Zamów swoją kawę »